Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu dün Autoshow’u 2015 yılına erteleme kararı aldı. İSTANBUL – Otomotivde beklenen oldu ve bu yılın en büyük etkinliği İstanbul Autoshow ertelendi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu dün Autoshow’u 2015 yılına erteleme kararı aldı. 2014’e kur, ÖTV artışı ve kredi sınırlamasıyla büyük darbe alarak adım atan otomotiv sektöründe beklenen gelişme yaşandı. Yaklaşık 1.5 ay kadar önce firmalardan fuarın ertelenebileceğine yönelik sesler yükselmeye başlamış ve herkes ilk adımı kimin atacağını beklemeye geçmişti. Gözler özellikle büyük firmalara çevrilmişti. O dönemde Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, konuşmaların dedikodu düzeyinde olduğunu, kesin bir karar bulunmadığını belirtmiş fakat “Ama burası Türkiye” sözleriyle de açık kapı bırakmıştı. Nitekim, pazarın küçük oyuncuları da büyüklerin erteleme ya da iptal kararına uyacaklarını duyurmuşlardı. Dolasıyla beklenen ve bazı firmaları da sevindiren açıklama dün yapıldı. Fuarın ertelenmesiyle ilgili ODD’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz yıllarda ağustosta uygulanan model yılı değişimi nedeniyle ekim-kasımda gerçekleştirilen Autoshow’un tarihinin, 25 Şubat’taki yönetim kurulu toplantısında tekrar değerlendirilerek 2015 yılı ilkbaharına çekilmesine karar verildi.

Otomotiv sektöründe model yılı uygulamasının artık ocak ayında gerçekleşmesi nedeniyle, senenin ilk yarısında düzenlenecek fuarın gerek otomotiv sektörü gerekse otomobil tutkunları açısından çok daha faydalı olacağı düşüncesiyle, 15. Uluslararası İstanbul Autoshow’un, 2015 yılı itibariyle ilkbaharda düzenlenmesine karar verildi. Kesin tarih önümüzdeki günlerde paylaşılacaktır.” Açıklamada model yılına atıfta bulunulsa da kararın arkasında 2014’te pazarda beklenen en az yüzde 30’luk daralmanın bulunduğu belirtiliyor. İki yılda bir ticari araç fuarıyla dönüşümlü düzenlenen Autoshow’un 2015’te yapılacak ticari araç fuarıyla çakışması nedeniyle 2016’ya ertelenmesi de muhtemele görünüyor. İki fuarın birlikte yapılması seçeneğine ise ODD ve OSD’nin sıcak bakmadığı ifade ediliyor. Autoshow Fuarı, 2001 ve 2002 yıllarında da ertelenmişti.