Marka Sadakati

Marka Sadakati

Marka sadakati nedir? Otomotiv sektöründe bu durum ne durumda ? Marka Sadakati Oluşturma ve Müşteriyle bağ kurabilme…

ÖNCELİKLE SADAKAT NEDİR?

Sadakat kelimesinin anlamı sağlam güçlü dostluk olarak ifade edilmektedir.

MARKA SADAKATİ NEDİR?

Marka sadakati birkaç çevrece farklı şekillerde yorumlanabiliyor fakat genel olarak, tüketicinin marka ile kurduğu duygusal bağ olarak tanımlayabiliriz. Bir markanın ürettiği ürünlerin, verdiği servislerin müşteri tarafından sadık bir biçimde satın alınması ve iyi bir ün ve memnuniyetle sürekliliğin sağlanmasıdır. Bu ne demek ,sadece müşterinin o anlık değil ileriki süreçlerde de belirli bir markayı tercih etmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu süreklilikte en önemli olan kısım aslında müşterinin bu davranışı bilinçli bir şekilde devam ettirmesidir. Psikolojik bir durum olan ve müşteri psikolojisine bağlı olan bu durumda marka sadakatinde en önemli olan faktörler; markanın ünü, markanın beklentiyi karşılaması, tatmin edebilmesi, markaya olan güvenin sağlanması, çevrelerce kalitesinin onaylanıyor olmasıdır. Bu durumlar marka sadakatini etkileyen faktörler fakat daha demin dediğimiz gibi psikolojik olan bu durum insanlar, müşteriler tarafından marka sadakati oluştururken şöyle algılanılmaktadır. Müşteri her zaman aldığı ürün hakkında bir şüphesi olmadığı kanısına, markadan beklediği destek ve hizmetin her zaman geleceğinden emin olduğuna, her zaman her istediğini karşılayabilecek kapasitede olduğuna inanması gerekmektedir. Eğer bu faktörleri sağlayıp, müşterinizi hiçbir zaman hem performans olarak hem de hizmet olarak yarı yolda bırakmıyorsanız marka sadakatini oluşturmaya başlamışsınızdır ve bu durumun her zaman destekleyerek daha da bu duygusal bağı güçlendirmeye ve çalışmak gerekmektedir.

MARKA SADAKATİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE NASIL TEMSİL EDİLİYOR?

Otomotive baktığımızda birçok farklı marka ve seçenek mevcut. Birçok insanda otomobil markalarına olan bir sempati ve bağlılık genel olarak var. Bu durumları genelde geçmiş tecrübeleri ve etrafından duydukları güzel yorumlara göre şekilleniyor ve ayrıca şu da bu konuda etkin, dizayn ve kullanışlılık. Seçimlerini bunlara göre şekillendiren insanlar memnun kalıp o markayla ve modelle bağlılıklarını kurabiliyor, bazıları da pişman olup o markaya olan inancını kaybedebiliyor ve bir daha tercih etmeme sebebi maalesef olabiliyor.

OTOMOTİV PARÇA SEKTÖRÜNDE BU DURUM NASIL?

Otomotiv sektöründe bir çok farklı kullanıcı ve bir tedarik zinciri olduğu için bu durumu farklı segmentlere ayırıp ona göre değerlendirmek daha doğru. Bu kapsamda marka sadakatini en alt segmentten üste doğru şu şekilde son kullanıcı, otomotiv servisleri, tamircileri, yedek parça perakendecileri ve toptancıları olarak değerlendirmek daha doğru olur. Genelde otomotiv parça sektöründe marka sadakati çok yaygın bir durum değil, çünkü son tüketicinin genel olarak çok bilmediği ve tecrübelemediği bir durum ama her koşulda genel olarak yine de mevcut. Örnek olarak son kullanıcı sadakatine baktığımızda otomotiv parça sektöründe en büyük marka sadakati araç lastik markalarında görülüyor. Bu durumda genel olarak, müşteriler açısından performans memnuniyeti, dayanıklılık, markaya güven olarak oluşmuştur. Son kullanıcı müşterilerde bu sadakat sadece belli başlı birkaç ürün için geçerliyken, servis elemanları, otomotiv tamircileri içinde şöyle oluşmaktadır, yaptığı işi kolaylaştıran, başka sorunlara sebep olamayan ve sorunu çözebilen yani tatmin seviyesini en üstte tutmaya bağlı bir durum. Bir diğer segmente baktığımızda parça tedarikçisi perakendecilerde bu durum hem biraz kendilerine otomotiv servislerinden, tamircilerinden gelen geri dönüşlere ve fiyata göre şekillenmekte. Buna fiyat performans verimliliği de diyebiliriz. Bir üst segmentte toptancılar seviyesine baktığımızda şöyle bir durum mevcut, mecburiyetten satılması gereken orijinal dünya markaları ve ona göre muadili olabilecek fiyat olarak en düşük seviyeye sahip olan muadilleri. Bu durum sadakat olgusunun rekabetçi bir yapıda olduğunu kanıtlıyor aslında. Her zaman fiyata yönelik ticari bir düşünce mantığı yerleşmiş durumda. Rekabetçi fiyat politikası da marka sadakati oluşturmada önemli bir faktör olduğu burada ortaya çıkıyor. Bu çok hassas bir durum, fiyat performans, kalite dengesini sağlayabilmek çok önemli. Bu yüzden bu seviyede marka sadakatini oluşturmak daha zor. Marka sadakati, hemen hemen her markanın elde etmek istediği bir değer bunu başarmak herkesin kendi elinde, otomotivde bunu başarmak biraz daha zor ama imkansız değil. Sektörümüz adına önem arz eden bu güzel makaleyi hazırlayan ART Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Emir ARTAR’a teşekkür ederiz.

Emir ARTAR
ART Yönetim Kurulu Üyesi